Ompitálsky jarmok

Po dvoch rokoch pauzy sme opäť zorganizovali úspešný jarmok. Oproti tomu v roku 2019 bol skromnejší, pretože sme nemohli pripraviť predstavenie pre deti, ale o to väčší nával bol pri príchode Mikuláša, anjelika a čerta. Na pódiu dolianske ženy pripravili výstavku krojov a na panely boli fotografie ešte z čias, keď sa na sviatky kroje hojne nosili. Doľančania sa tu zastavovali, spomínali a hľadali známe tváre. Potešili nás slová vďaky za túto akciu, ktorými nás návštevníci zastavovali. Aj my ďakujeme za hojnú účasť.


ROK 2019

11. Ompitálsky jarmok v roku 2019 bol najúspešnejším jarmokom od jeho existencie. K úspechu prispeli najmä financie od Nadácie ZSE "Rozprúdime regióny", za čo sme nesmierne vďační, pretože sme mohli pre deti opäť pripraviť bábkové divadlo, mikulášske balíčky a samozrejme mohli sme vydať aj megaúspešnú knihu Ompitálske recepisi, ktorá sa okamžite vypredala. Vďaka patrí aj predajcom, ktorí vo svojom voľnom čase vyrábajú všakovaké vecičky a ktoré k nám radi chodievajú predávať. Takže na svoje si prišli nielen oni, ale aj kupujúci. Úspech jarmoku môžeme pripísať aj tomu, že sa koná vo vnútri kultúrneho domu, pretože predávať a sedieť pri vínku, skvelom punči alebo dobrom guláši či lokšiach vonku za sychravého decembrového počasia nie je lákavé.

Na úvod už tradične knihy, ktoré ste si mohli zobrať alebo aj nejaké pridať.


Napriek návalom, stále bolo čo jesť a piť.

Predávali sa najmä vianočné vecičky - medovníčky, vence, koláče a pod.

Autorky Ompitálskych recepisov mali autogramiádu.

Naši stabilní a verní predajcovia, samozrejme aj nováčikovia, ktorí zakaždým prídu s niečím novým, a to z Častej, Štefanovej, Budmeríc, Pezinku, Orešian, z okolia Chtelnice, Trnavy a Piešťan. A samozrejme najmä z Dolian. Spájame a hýbeme región.

Portrétista Anton Molnár z Bratislavy nás navštevuje už roky a stále má koho maľovať. Deti si zase u Viktorky Mruškovičovej z Pezinka mohli vymaľovať obrázok pieskom.

O 11- tej si deti pozreli interaktívne bábkové divadlo. Bolo veselo.O 15-tej prišiel Mikuláš s darčekmi. Sála praskala vo švíkoch.


Začali sme v roku 2011

Prvou našou viditeľnou aktivitou bol 1. Ompitálsky jarmok, ktorý sa konal 12. novembra 2011.

Nadviazali sme na jarmočnú výsadu, ktorú obci udelil 20. februára 1582 Rudolf II. cisár a uhorský kráľ mestečku patriacemu pod hrad Červený Kameň. Viete o tom, že by ich niekto zrušil? Takže využívame túto výsadu a každoročne realizujeme tento už tradičný jarmok.

V rokoch 2012,2013 a 2014 sa konal v máji a v novembri. Pre náročnosť organizovania, sme sa rozhodli ho realizovať len raz do roka, a to v čase Mikuláša, aby sme mohli priniesť radosť deťom a aby si ľudia mohli kúpiť milé darčeky pod stromček priamo v dedine.

V roku 2018 sme jarmok neorganizovali, pretože niektorí z nás boli ako "príšelci" napádaní, tak sme si povedali, že prečo by príšelci, ktorí sa podľa niektorých Doľančanov nemajú čo vyjadrovať k dianiu v obci, mali práve pre takýchto Doľančanov robiť nejaké akcie. Kvôli tlaku tých, ktorí si naše aktivity na podporu rozvoja obce vážia, sme sa rozhodli jarmok opäť zorganizovať a do plánu aktivít, sme pridali oveľa viac akcií.

z minulých ročníkov

Na 10. Ompitálskom jarmoku (2017) sme znova pozvali bábkové divadlo pre deti, ktoré malo opäť úspech. Po Mikulášovi prišiel ešte deti zabaviť aj pán s balónovou šou. Vytvoril deťom veľa pekných zvieratiek z balónov.

Na 9. Ompitálskom jarmoku (2016) sme po prvýkrát pripravili pre deti aj bábkové divadlo. Pódium sa obsadilo celé, takže nasledujúci jarmok prišlo Divadlo z domčeka znovu s inou bábkovou hrou.

Na 8. Ompitálskom jarmoku (2015) sme mali novinku. Okrem radostne očakávaného Mikuláša prišla aj ťava Ali, na ktorej sa deti ale aj dospelí mohli povoziť.

7. Ompitálsky jarmok (2014) , ktorý bol presne na Mikuláša - deti dostali darčeky - sa stretol s veľkým úspechom. Odvtedy na každý jarmok prichádza Mikuláš s anjelom a čertom a rozdáva darčeky.

ako jarmok vznikal

V novembri 2011 sme začali s tradíciou jarmokov v Doľanoch pod historickým názvom našej obce OMPITÁL. Odvtedy spolok organizuje jarmok remeselných výrobkov a ručných prác, kde sa môžu prezentovať nielen Doľančania, ale aj iní šikovní ľudia z celého Slovenska.

Jarmok sa vždy koná v Dome kultúry Juraja Fándlyho, takže ho nemôže ohroziť žiadna nepriazeň počasia.

V roku 2013 sme zakúpili repliky historických stánkov. Odvtedy sa v príjemnej atmosfére predáva zaujímavý a rôznorodý tovar.

Na jarmoku nesmie chýbať už tradične skvelý guláš, lokše, zákusky, vínko a pod. Na niektorých jarmokoch vystavujeme na paneloch buď práce šikovných rúk, historické fotky Dolian alebo iné výstavy.

Súčasťou jarmoku bývala aj výstava prác dolianskych detí z Tvorivých dielní spolku alebo iných šikovných Doľančanov - maliarov, fotografov, vyšívačiek, ... - alebo informácia o plánovaných aktivitách spolku.

pár fotografií z už zrealizovaných jarmokov