Od roku 2016 je spolok členom občianskeho združenia, ktoré spája obce, iné občianske združenia a podnikateľov Malokarpatského regiónu. Združenie bolo vytvorené na podporu spájania sa v regióne, aby vytvárali spoločné projekty a týmto spôsobom rozvíjali všetky aktivity v regióne.
Predseda spolku PhDr. Peter Marianyi bol zvolený do päť-člennej užšej rady tohto občianskeho združenia.
Naša obec je už začiatku, teda od roku 2014, členom Občianskeho združenia Malokarpatský región (OZ MR), ktoré koncom roka 2020 získalo štatút Miestnej akčnej skupiny (MAS). Ide o jednu z možností, ako pre aktivity obce zabezpečiť peniaze z eurofondov, konkrétne z Programu pre rozvoj vidieka (PRV) a Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
Podmienkou pre uchádzanie sa o peniaze z tohto programu bolo vytvorenie takzvaných Miestnych akčných skupín (MAS). Miestne akčné skupiny sú verejno-súkromné partnerstvá, v ktorých majú svoje zastúpenie miestne komunity, podnikatelia, verejná správa, poľnohospodárske a lesnícke subjekty, mladí ľudia a iní dôležití aktéri na miestnej úrovni.
Na osoh všetkým
Vznikajú ako neformálne partnerstvo subjektov verejného a súkromného sektora, ktoré pôsobia v území za účelom aktívne prispieť k miestnemu rozvoju. Cieľom tohto opatrenia bolo nedrobiť prostriedky z fondov na malé projekty pre jednu obec, ale podporiť väčšie projekty, pozdvihujúce sociálnu, ekonomickú a kultúrnu úroveň celého regiónu.
Čím viac, tým lepšie
Dlhodobým cieľom činnosti združenia je dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja regiónu Malých Karpát na základe využitia miestnych zdrojov a partnerského postupu. Zjednodušene povedané, v MAS budú podporené projekty, ktorých význam presahuje záujmy jednej obce a ktoré majú pozitívny vplyv na vývoj regiónu. Podrobnejšie informácie nájdete na www.malokarpatskyregion.sk.
Na vlastnom
Výhodou pritom je, že o rozdeľovaní prostriedkov na jednotlivé projekty z prideleného balíka peňazí v rámci PRV a IROP bude rozhodovať MAS, resp. ňou zriadená odborná komisia a nie ministerskí úradníci. Okrem obce Doľany (verejný sektor) sú členmi OZ MR Vína z mlyna a OZ Spolok pre krajší život v Doľanoch. Celkovo má OZ Malokarpatský región 41 členov, z toho 16 obcí, 7 podnikateľských subjektov a 11 neziskových organizácií.
Peripetie
Cesta k dosiahnutiu súčasného stavu, keď stratégia našej MAS patrí k najlepším spomedzi všetkých MAS, ktoré získali štatút (34 schválených nebolo), však nebola vôbec jednoduchá. Netreba zabúdať, že aktuálne programové obdobie sa začalo v roku 2014 a malo trvať do roku 2020, pričom čerpanie sa ešte ani len nezačalo. Z celkovej sumy 200 miliónov eur nebol do konca roka 2020 vyčerpaný ani cent, preto sa programové obdobie predbežne predĺžilo do roku 2023.
Na Slovensku je to tak...
Dôvodov je niekoľko, ale ten hlavný spočíva v neskutočne dlhom prípravnom a schvaľovacom procese udeľovania štatútov MAS, ktorý mal byť pôvodne ukončený v roku 2015. Nebol - riadiaci orgán v roku 2017 celú výzvu zrušil a trojročné úsilie žiadateľov vyšlo nazmar. Začínalo sa teda odznova, ale deliť sa bude už podstatne menší balík peňazí... Napriek tomu sa našej MAS podarilo skončiť medzi najlepšími, takže prvé výzvy na podávanie projektov boli vyhlásené v roku 2020.
Treba to skúsiť
Celkovo je v prvej fáze na projekty alokovaná suma 1,294 milióna eur a po jej vyčerpaní by malo byť k dispozícii v druhom kole ešte ďalších zhruba 1,2 milióna eur. Stratégia je rozdelená do troch prioritných osí: 1. Diverzifikácia ekonomických činností, 2. Kvalitný život obyvateľov Malokarpatského regiónu, 3. Prírodná a kultúrna krajina. O nenávratný finančný príspevok (NFP) na svoje projekty sa môžu uchádzať všetky subjekty pôsobiace v regióne, nielen členovia združenia.
Na čo budú peniaze
Stratégia rozvoja pre náš región umožňuje z tohto programu čerpať NFP, napríklad, na aktivity spojené s vidieckym cestovným ruchom a agroturistikou (turistické chodníky, cyklotrasy...), na budovanie a obnovu občianskej, rekreačnej a poznávacej infraštruktúry v lesných ekosystémoch, na zakladanie nových a podporu existujúcich mikro a malých podnikov, samostatne zárobkovo činných osôb, družstiev, ďalej na investície do hmotného majetku, ktoré sa týkajú spracovania, skladovania, uvádzania na trh alebo vývoja lokálnych poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov a na viaceré ďalšie aktivity.
Tvrdé podmienky
V rámci niektorých opatrení sa požaduje spoluúčasť vlastnými zdrojmi a všetky projekty sú financované refundačne – teda preplatením oprávnených nákladov po ukončení projektu. Maximálne náklady na jeden projekt môžu dosiahnuť 100 tisíc eur, všetky projekty v rámci našej MAS by mali pomôcť vytvoriť 10 nových pracovných miest, udržateľných po dobu 5 rokov.
Obce, združené v MAS Malokarpatského regiónu
Báhoň
Budmerice
Častá
Doľany
Dubová
Chorvátsky Grob
Jablonec
Modra
Píla
Slovenský Grob
Sv.Jur
Šenkvice
Štefanová
Viničné
Vinosady
Vištuk